Ultrasonik Metal Kaynak Hornları

Ultrasonik metal kaynak, günümüzde demir olmayan aynı cins veya farklı cins metallerin birleştirilmesi ve montajında kullanılan en hızlı ve maliyet etkin çözümdür. Ultrasonik metal kaynak teknolojisi, endüstride hem ekonomik bir çözüm sunar hem de çevreci bir teknolojidir. Çünkü ultrasonik yöntem kullanıldığında, her hangi bir lehim ya da sıcak kaynak kimyasalına ihtiyaç duyulmaz. Sonikel Ultrasonik, bu teknolojiyi endüstriyel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde uygulamaktadır.

Ultrasonik metal kaynak yöntemi kullanılarak demir içermeyen metaller birleştirilebilir. Özellikle sanayi uygulamalarında bakır ve alüminyum ile diğer metallerin kaynatılması talep edilmektedir. Ultrasonik metal kaynak yönteminde akustik bir parça olan “horn” kullanılır. Bu horn tasarımı tamamen ürüne bağlıdır. Ultrasonik titreşimler ile saniyede 20 000 veya 40 000 kez sürtünmeler oluşturulur ve bu sürtünmeler basınç altında metalleri eriterek birbirine yapışmasını saglar. Bu titreşim sayısına bağlı olarak sistem 20kHz veya 40kHz olarak adlandırılır.

Ultrasonik plastik kaynak teknolojisi ile kıyaslandığında, ultrasonik metal kaynak teknolojisi dik değil yatay olarak çalışır. Pistona bağlı olan vibrasyon grubu pnömatik olarak parça üzerine dik olarak indirilir. Fakat kaynak titreşimleri yatay düzlemdedir. Ayrıca bakır ve alüminyum gibi malzemeler kaynatıldığı için horn malzemesi olarak genelde özel çelik alaşımlar tercih edilir. Uygulamada başarı elde edilmesi ve mükemmel bir ultrasonik kaynak için metal malzemenin cinsi, yüzey kontak mesafeleri ve horn tasarımı çok önemlidir. Bu bileşenlerden biri bile doğru seçilmediği takdirde, uygulama başarılı olamaz. Bu nedenle Sonikel Ultrasonik, projeyi başlangıç aşamasından son noktaya kadar takip etmektedir.